Hiszpania 2017
Jan KućmierzW dniach 27.05.2017-05.06.2017 odbyła się wyprawa poznawczo-fotograficzna KKTJ i speleofoto.pl do jaskiń północnej Hiszpanii, która była możliwa dzięki zaproszeniu Łukasza Klimka działającego i mieszkającego od kilku lat w Hiszpanii.

Działaliśmy w na granicy Kantabrii i Kraju Basków odwiedzając kilka niezwykle interesujących jaskiń. Byliśmy w następujących jaskiniach:
- Mortero de Astrana stanowiąca część Sistema del Mortillano najdłuższego systemu jaskiniowego w Hiszpanii (130 km długości, 960 deniwelacji).
-La Gandara- kolejny wielki system (115 km długości) charakteryzujący się ogromnymi przestrzeniami, pięknymi wodospadami i niezwykłymi formami nacjekowymi.
-Sima Txomin VIII- ciąg studni prowadzący do systemu galerii z absolutnie unikalną szatą naciekową, gdzie śpimy na komfortowym biwaku.
-Torca del Carlista- ciąg studni prowadzących do gigantycznej sali, trzeciej pod wzgledem powierzchni na świecie i pierwszej w Europie (choć niektóre żródła podają, że większa jest Sala Verne'a w Pierre St. Martin). Do samej sali można się dostać wyłącznie prawie 100 metrowym wolnym zjazdem ze stropu.
-Tonio-Cañuela- ciag studni doprowadzający do poziomych galerii, o gigantycznych rozmiarach. Robimy trawers systemu, wychodząc dolnym otworem.

Podsumowując można powiedzieć, że byliśmy w jaskiniowym raju. Północna Hiszpania (Kantabria, Asturia, Kraj Basków, Kastylia i Leon) to absolutne jaskiniowe eldorado. Różnorodność, ilość i wielkość jaskiń jest porażająca. A trzeba pamiętać także, że na obszarze Kantabrii i Asturii leżą również słynne Picos de Europa (17 jaskiń powyżej 1000 m deniwelacji).

W tym miejscu chciałem podziękować Łukaszowi Klimkowi za zaproszenie a wszystkim naszym hiszpańskim gospodarzom za wyjątkowe przyjęcie i perfekcyjne przygotowanie.

Jan Kućmierz
www.speleofoto.pl

Uczestnicy z Polski:
Małgorzata Szych,Krzysztof Kukułka,Sylwia Gołosz,Magdalen Dziurgot, Maciej Zieliński,Stanisław Wasyluk, Jan Kućmierz (wszyscy KKTJ), Sylwia Solarczyk (ST Zakopane), Agnieszka Biernat (STJ KW Kraków), Jarosław Surmacz (Speleoklub Awen).
Uczestnicy z Hiszpanii:
Łukasz Klimek, Jesús Angel Catalán Jausón, Unai Bernaola Gutiérrez, Pedro Manuel Jiménez Rodriguez, José Antonio Ortiz Castrejón, Daniel Lazaro Cuevas, Przemysław Żmudzki.


Napisz do autora:

Jan Kućmierz