Hiszpania 2018


hiszpania-baza (68 kB)     W dniach: 26.05. - 04.06.2018 odbył się kolejny wyjazd do jaskiń północnej Hiszpanii. Działaliśmy w Kantabrii, w oparciu o bazę w Ramales de la Victoria. Najważniejszym celem było przejście mitycznego trawersu Cueto – Coventosa.

    Jaskinia zaczyna się prawie 600 metrowym ciągiem studni z najgłębszą, spektakularną Studnią Juhue 302 m. Doprowadzają one do poziomu galerii, przez które przez kilka godzin poruszamy się gigantycznymi przestrzeniami poprzedzielanymi od czasu do czasu studniami. Następnie parę ciaśniejszych przełazów, całe mnóstwo prożków w górę i w dół, tyrolka nad malowniczym jeziorem i lądujemy na głębokości -805 na brzegu pierwszego z trzech wielkich jezior liczących po 100 - 150 m długości. Pokonujemy je w piankach płynąc wpław lub za pomocą dmuchanych kółeczek zakupionych przezornie w miejscowym sklepie dzień wcześniej. Następnie cała seria trawersów nad kolejnymi jeziorami i po 12,5 h wychodzimy na powierzchnię otworem Coventosa.
    Trzeba tutaj zaznaczyć, że tak dobry czas był możliwy dzięki wcześniejszemu zaporęczowaniu wspomnianych studni przez naszych hiszpańskich gospodarzy. Wykonali oni kawał roboty, aby umożliwić nam tak szybkie przejście. Dzięki temu mogliśmy w pełni chłonąć uroki tej niezwykłej jaskini bez konieczności dźwigania worów i wielu godzin manewrów linowych.Oprócz naszego flagowego przejścia zobaczyliśmy kilka innych równie interesujacych jaskiń:

  •   trawers Rubicera-Mortero de Astrana. Jest to część najdłuższego systemu jaskiniowego Hiszpanii Sistema del Mortillano. Wspaniałe formy mycia i spektakularne trawersy nad podziemną rzeką.
  •   Cuevamur – spektakularny otwór, trochę ciasnot na przemian z gigantycznymi przestrzeniami i bajecznymi naciekami.
  •   Cañela – znana nam z poprzedniego roku, ogromny otwór, wspaniałe galerie.
  •   Simas del Picón – mało znana jaskinia ze spektakularnymi naciekami na końcu.
Uczestnicy z Polski: Małgorzata Szych, Jan Kućmierz (oboje KKTJ), Kalina Kardaś, Sylwia Solarczyk (obje ST Zakopane)


Wyprawa była możliwa dzięki zaproszeniu i wielkiemu zaangażowaniu Łukasza Klimka na stałe mieszkającego w Hiszpanii i całej rzeszy naszych hiszpańskich przyjaciół, którzy włożyli ogromną pracę w przygotowanie naszej wizyty.Wielkie podziękowania za wykonaną pracę i wspaniałe towarzystwo dla: Łukasza, Pedro, Kari, Txuspín, Josefo, Carlos, Pilar, Zanguitu, José Valenciano.
nor3.com Podziękowania dla firmy nor3

za udostępnienie pianek na przeprawę przez jeziora w Jaskini Coventosa.

Napisz do autora:

Jan Kućmierz


www.speleofoto.pl
Wyprawa z poprzedniego roku - Hiszpania 2017
galeria (168 kB)