Najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu:
(ang. Frequently Asked Questions)


Czy trzeba mieć własny sprzęt ?

NIE

    Cały sprzęt do kursu jest "wypożyczany" przez klub. Oczywiście własny sprzęt jest mile widziany i może być używany po oglądnięciu-akceptacji instruktora (sprzęt musi gwarantować bezpieczeństwo, nie może być zniszczony). Warto zaopatrzyć się w kombinezon jaskiniowy i kalosze, ale to dopiero przed zajęciami praktycznymi w Tatrach. Natomiast trzeba mieć (kupić/pożyczyć) czołówkę na zajęcia w Tatrach. Na zajęcia linowe w skałkach nie jest to specjalnego potrzebne.


Mam słabą kondycję, czy mogę zapisać się na kurs ?

TAK

     Słaba kondycja dla jednego jest niesamowitą dla drugiego - nie można tego określić przy pomocy jakiegoś miernika. Jeśli jesteś w stanie iść na całodzinną wycieczkę w góry to jest to kondycja wystarczająca - na początek. Nie muszisz być jak "Supermen" czy "Supergirl", ale pamiętać warto, że chodzenie po jaskiniach wymaga poruszania się przez kilka godzin nie zawsze w wygodnych pozycjach, a następnie powrót do bazy z plecakiem. Jeżeli jednak siedziałeś(aś) za biurkiem przy kompie przez cały rok, a jedyny mieśień któy ćwiczyłeś(aś) to mieśień piwny /oczywiście jeszcze biceps podnopszący kufel ;-)/ to może podaruj sobie jaskinie - zacznij się ruszać, a na kurs przyjdź za rok. Z pewnością kondycja na zajęciach wyrobi się. Jedyne wymaganie to badania lekarskie tzw. Karta Zdrowia Sportowca. Do uzyskania w ośrodkach zdrowia diagnozujących sportowców. Potrzebna dopiero przed pierwszymi zajęciami praktycznymi.


Co to jest Karta Zdrowia Sportowca?



     Karta zdrowia sportowca jest orzeczeniem lekarskim które mówi, że dany 'zawodnik' jest dopuszczony do uprawiania danej dyscypliny sportu.
Nie(!) może wydać tego zaświadczenia lekarz rodzinny - musi być to lekarz uprawniony do orzeczeń lekarskich dla sportowców.

Badanie (przeważnie) składa się z:
- badania krwi,
- badania okulistycznego (mogą badani mieć okulary - to nie dyskfalifikuje!),
- badania laryngologicznego
- EKG

na końcu lekarz sportowy wystawia zaświadczenie -(dawniej nazywane Kartą zdrowia sportowca).

Każdy z lekarzy na swoich karteczkach(zaświadczeniach z badania specjalistycznego) pisze:
Zdolny do uprawiania TATERNICTWA JASKINIOWEGO dyscyplina sportu jaką chce uprawiać badany.

Na koniec lekarz uprawniony wydaje zaświadczenie końcowe o podobnej treści na sformalizowanym druku.

Zaświadczenie można uzyskać w dwa (kilka) dni. Ponieważ zaświadczenie jest płatne nie ma problemu z dostaniem się do lekarzy - w zasadzie załatwia się to bez kolejki. (Chyba że ktoś chce się przebadać bezpłatnie - to już jest z założenia kolejka na kilka miesięcy - dzwoniąc do lekarza należy powiedzieć, że chodzni nam o BADANIA PŁATNE! - większość pań w rejestracji z założenia chce nas wpisać na koniec kolejki badań finansowanych przez NFZ - kolejka kilkumiesiączna, jak mówimy hasło : BADANIA PŁATNE - przeważnie badania można zacząć na drugi dzień.
Jak ma się ważne badanie krwi nie trzeba go powtarzać. Jeżeli robi się nowe - warto wynik odbić sobie (zeskanować), lub dać ksero lekarzowi - badanie krwi może się przydać jeszcze przy innych czynnościach lekarsko-prawno-zaświadczeniowych.


W Krakowie między innymi można zrobić takie badanie w:

Medycyna Sportowa - Al. Pokoju 4, Kraków tel: (12) 411-70-30
Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Medycznej tel. (12) 634-06-68

i inni

wystarczy wpisać w wyszukiwarce:    Medycyna Sportowa Kraków


Przed badaniami warto porównać ceny badań lekarskich - u różnych lekarzy jest duża rozpiętość cenowa!!
Niektórzy lekarze przyjmują także w godzinach wieczornych inni tylko w 9-15 - należy dokonać rozpoznania telefonicznego :)


Czy można zobaczyć jak wyglądają zajęcia ?

TAK

     Trzeba zaglądnąć do klubu w czwartek około 19.30 i umówić się z instruktorem - dowiedzieć się kiedy i gdzie będą zajęcia kursowe.


Czy można zapisać się w dowolnym momencie ?

NIE

     Ponieważ kurs ma logiczną całość i trzeba poznawać elementy chronologicznie. Dlatego wymagana jest obecność na zajęciach tak teoretycznych jak i praktycznych. Opuszczenie jednych zajęć to jeszcze nie tragedia lecz opuszczenie kilku zajęć może powodować duże zaległości i w konsekwencji albo nieukończenie kursu lub konieczność indywidualnego doszkolenia. Można przychodzić na spotkania klubowe pogadać ... klub jest otwarty na nowe twarze. A dopiero jak się zacznie kurs zapisać się na niego.


Ile czasu zajmuje kurs ?



     Około kalendarzowego roku. Wykłady w środy wieczorem po szkole/uczelni/pracy //lub jeżeli ustali się z grupą w inny dzień dogodny dla wszystkich//. Termin ustala się z kursantami choć czasem nie ma wykładu. Oraz zajęcia w terenie sobota i/lub niedziela zależne od pogody. 2,5 miesięczna przerwa wakacyjna dostosowana do roku akademickiego/urlopów.


Ile trzeba mieć lat by zapisać się na kurs ?



     Dolna granica to pełnoletniość lub tuż przed 18. Górna granica... pomimo intensywnych badań naukowych... tego nie udało się dotychczas ustalić :) W jednym z zaprzyjaźnionych klubów najstarszy kursant miał 60lat. Wiek kursantów waha się przeważnie od 20 do 30 lat. W przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest oświadczenie podpisane przez obojga rodziców. (Ale lepiej poczekac do pełnoletniości..)


Czy taternikiem jaskiniowym może zostać kobieta ?



     JAK NAJBARDZIEJ. W tym sporcie działają kobiety i nierzadko są lepsze od mężczyzn :) choć nie jest to reguła.


Czy jest to sport bezpieczny ?



     I tak i nie. Jeżeli kursant stosuje się do zaleceń instruktorów (licencjonowani instruktorzy PZA) to jest to zabawa bezpieczna. Choć jak w każdym sporcie ekstremalnym nie da się wyeliminować do końca ryzyka.


Mam lęk wysokości, czy mogę uczestniczyć w kursie ?



     To zależy od wielkości tego lęku. Jeżeli nie odsuwasz się od balustrady balkonu na 10 piętrze tylko czujesz pewien niepokój patrząc w dół - to tak. Jeżeli panicznie boisz się wysokości to raczej nie. Każdy normalny człowiek czuje pewien dyskomfort stojąc na skale i wisząc na cienkiej lince (choć wie że lina ta wytrzymuje z nadkładem 10-krotny ciężar człowieka).


Mam klaustrofobię, czy mogę uczestniczyć w kursie ?



     Tu się ma sprawa gorzej... też to zależy od siły lęku. Trzeba pamiętać, że czasem w jaskiniach jest ciasno, a jedyne światło to na hełmie... Jeżeli jesteś w stanie przejść jaskinie turystyczną, która nie jest oświetlona elektrycznie, tylko masz latarkę w ręku to oczywiście TAK, możesz się zapisać na kurs.


Co daje ukończenie kursu ?



     Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uzyskuje się Kartę Taternika. KT umożliwia wspinanie się w Tatrach oraz zwiedzanie udostępnionych jaskiń tatrzańskich. Posiadacz KT może zostać członkiem klubu co daje możliwość wyjazdów do jaskiń alpejskich i w inne rejony świata.


A i najważniejsze: uczestniczysz we wspaniałej przygodzie