|
Stanisław WASYLUK
Szef szkolenia KKTJ, Instruktor taternictwa jaskiniowego PZA - numer uprawnień 307
Instruktor PZA od 2000 roku.
Swoją przygodę z jaskiniami rozpocząłem w roku 90 ubiegłego wieku zapisując się do Jaskiniowego Klubu Jurajskiego. Po czterech latach działalności w jaskiniach Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej przyszedł czas aby ruszyć w Tatry. W 94 roku zapisałem się na kurs taternictwa jaskiniowego do KKTJ. Po uzyskaniu karty taternika jaskiniowego w 95 roku rozpocząłem samodzielną działalność tatrzańską. Instruktorem taternictwa jaskiniowego jestem od 2000 roku, i od tego czasu szkolę praktycznie nieprzerwanie zarówno w moim macierzystym klubie jak i w innych klubach i sekcjach taternictwa jaskiniowego. Instruktorem zostałem ponieważ zafascynowała mnie praca z ludźmi i możliwość przekazywania innym swojej
"jaskiniowo-górskiej" wiedzy.
Oprócz działalności tatrzańskiej brałem udział w wielu zagranicznych wyprawach - nie tylko eksploracyjnych. Działałem w jaskiniach Austrii, Serbii, Czarnogóry, Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji. Udało się również odwiedzić jaskinie Słowenii i Włoch.
Brałem udział w wyprawach eksploracyjnych do systemu Lamprechtsofen, w 98 roku najgłębszej jaskini świata. Bardzo miło wspominam wyprawy w Taury Wysokie do austriackiej Feichtnerschachthohle - najgłębszej obecnie jaskini świata w skałach niewapiennych.
Ostatnio zafascynowały mnie jaskinie Chin. Brałem udział w kilku centralnych wyprawach eksploracyjnych do jaskiń Państwa Środka.
Oprócz wyjazdów typowo jaskiniowych lubię również górskie wspinanie. Wspinałem się na wielu drogach w Tatrach Wysokich, jak również w Paklenicy.
|
|
Mirosław PINDEL
Miało być wspinanie a zostało jaskiniowanie.
Kurs taternictwa jaskiniowego odbyłem na przełomie 98/99 roku w STJ-cie przy KW Kraków.
Wspinanie w podkrakowskich skałkach oraz prace na wysokościach pozwoliły na szersze perspektywy rozwoju. Dzięki czemu można było pojechać na wyprawy do jaskiń Słowenii, Austrii czy Norwegi zdobywając doświadczenie eksploratorskie. W międzyczasie wspinałem się w Tatrach i Pakelnicy szlifując doświadczenie wspinaczkowo-górskie. Dodatkowo zimowe biwaki pod chmurką w Beskidzie Wyspowym czy Bieszczadach były stałym elementem wycieczkowym. Następstwem czego było uzyskanie w 2009r. uprawnień instruktorskich i ekiperskich. Od tego momentu w raz z kol. Staszkiem Wasylukiem prowadzę szkolenia z zakresu taternictwa jaskiniowego.
|
|
Przemysław STYRNA
Po jaskiniach chodzę od 2010 roku. Pod koniec 2015 uzyskałem uprawnienia Instruktora Taternictwa Jaskiniowego PZA. Poza działalnością Tatrzańską i Jurajską brałem udział w siedmiu wyprawach eksploracyjnych do Austrii w masywy: Leoganger Steinberge, Kitzsteinhorn, Hagengebirge i Słoweński Kanin. Po za działalnością speleologiczną, wspinam się w skałach, oraz Tatrach latem i zimą.
|
|
Jan KUĆMIERZ
Wieloletni członek Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, uczestnik kilkunastu wypraw eksploracyjnych do systemu Lamprechtsofen a także w inne rejony Alp Austriackich oraz Czarnogóry, od 1996 r. instruktor taternictwa jaskiniowego PZA.
W 1998 r. otrzymał dyplom przyznany przez Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki za wybitny sukces w dziedzinie taternictwa jaskiniowego za udział w połączeniu jaskiń Lamprechtsofen i PL2 w masywie Leoganger Steinberge w Austrii (Alpy Salzburskie) i pobicie światowego rekordu głębokości: -1632 m, a w 2003 medal przyznany przez Polski Związek Alpinizmu za dokonania sportowe w setną rocznicę powstania organizacji taternickich w Polsce.
W ostatnich latach realizuje swoją drugą pasję: fotografię jaskiniową. Na swoich zdjęciach, które można zobaczyć na stronie speleofoto.pl, stara się pokazać surowe piękno pionowych jaskiń oraz trud grotołaza.
|
|
Wojciech SIEPRAWSKI
Instruktor Alpinizmu Jaskiniowego od 2010 r.
Po górach zaczął chodzić w 1984 r., intensywne poznawanie gór uwieczniło zdobycie w 1996 r. "GOT za Wytrwałość".
W 1990 r. rozpoczął swoją przygodę ze wspinaniem i jaskiniami, od 1999 r. członek KKTJ. Uczestniczył w kilkunastu wyprawach do jaskiń w Austrii, Norwegii, Rumunii. Uczestniczył również w wyprawach KKTJ do jaskini Feitchnerschacht w Wysokich Taurach w Austrii, w której udało się odkryć nowe partie do głębokości 1145 m, za co klub otrzymał 4 wyróżnienia na Kolosach. W latach 2004 - 2013 prezes KKTJ.
Zawodowo również zajmuje się działalnością linową, od 1993 r. prowadzi firmę zajmującą się pracami na wysokości i budową parków linowych.
|
|
Kaja FIDZIŃSKA
|
Pełna lista instruktorów KKTJ dostępna na stronie PZA
|