Wyprawy

Historia polskich eksploracji

organizowanych przez Klub lub w których brali udział członkowie naszego Klubu - opracowania zbiorcze




Austria

Mapa Austri z rejonami eksploracji
1 - Loferer Steinberge
2 - Tennen Gebrige
3 - Leoganger Steinbergre
4 - Kitzsteinhorn
12.11.2007
Leoganger Steinbergre

   Historia polskiej eksploracji w Leoganger Steinbergre zaczęła się w 1973 roku. W tym momencie niezwykle trudna i spektakularna eksploracja jaskini Lamprechtsofen prowadzona przez członków Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg doprowadzona została do wysokości + 730 m, gdzie jaskinia rozwija się w formie gigantycznej pionowej szczeliny z licznymi kominami, prowadzącymi niewielkie cieki wodne. Dlatego też narzucało się, aby spróbować znaleźć górny otwór nad tym rejonem.
Andrzej Ciszewski
12.11.2007
Loferer Steinberge

   Ze względu na sąsiedztwo naszego ulubionego Lamprechtrsofen, masyw ten stał się w pewnym okresie naszym naturalnym, dodatkowym celem eksploracji. Na początku lat osiemdziesiątych było tam znanych jedynie kilkanaście jaskiń, a ze względu na ogromną wkładkę dolomitu, zajmującą większą część masywu uznawany on był za bardzo trudny cel potencjalnej eksploracji.
Andrzej Ciszewski
12.11.2007
Kitzsteinhorn

   Patrząc w kierunku Wysokich Taurów w czasie naszych wypraw w Leoganger Steinberge, przez wiele lat nie sądziłem, że mogą tam być jaskinie. Zbudowane są one bowiem ze skał metamorficznych, których dominuje Kalkglimmerschiffer. Jest to metamorficzna skała, w której węglan wapnia stanowi zaledwie około 40-50 %, a reszta to Si02 i łyszczyk.
Andrzej Ciszewski
12.11.2007
Tennengebrige

   Tennen Gebrige Celem naszej działalności w Tennen Gebirge była dolna i środkowa część Tricklkaru, ograniczona od wschodu ścianą Langwand, spadającą z najwyższego wierzchołka masywu Bleikogel (2411 m), od wschodu ścianą Wieswand, a od południa sięgająca północnej części centralnego Plateau, które ma w tym rejonie wysokość 2100-2300 m n.p.m. Od północy natomiast rozpoczęliśmy eksplorację na wysokości około 1600 m n.p.m., gdzie występują najniżej położone w tym rejonie otwory jaskiń.
Andrzej Ciszewski